9. 8. 2020

Zlozvyk(y)

zlozvyk

Už Vás nebaví kolik peněz dáte za cigarety? Chodíte po večerech rabovat do ledničky a ráno zpytujete svědomí? Nakupujete věci, které nepotřebujete? Celé hodiny trávíte na sítích?

Co se v tomto případě myslí slovem zlozvyk?

Dalo by se říct, že jde o chování, které jsme začali dělat při prožívání nějaké nepohody a které nám pomáhalo, ale které postupně začalo pomáhat méně nebo dokonce nepomáhá vůbec a zároveň začalo přinášet negativní důsledky.
Za zlo-zvyk jej označujeme právě proto, že si negativní dopady tohoto chování uvědomujeme a to, že jej děláme nás už nějakým způsobem trápí. Zároveň už není snadné chování zanechat, jelikož jsme si na něj zvykli (ritualizovali jsme jej).
Za zlozvyk může naše chování také označit někdo jiný. Zpravidla je to proto, že ho opakovaně přivádí do nepohodlí, nějaké naše ritualizované chování.
Odborníci pak pro toto chování často používají termín nutkavé jednání nebo chování- je to z toho důvodu, že zpravidla nevíme, proč to vlastně děláme (přišlo nutkání dát si čokoládičku…).

Jak může vypadat nutkavé chování:

prohlížení sociálních sítí; kouření; pití alkoholu; hraní na PC; nakupování věcí, které nepotřebujeme; kousání nehtů; trhání vlasů nebo obočí; jídlo v době, kdy nemáme hlad; pití kávy nebo čaje; uklízení; užívání drog; cvičení; sledování TV…
Můžeme však zaznamenat že téměř každá lidská činnost může být prováděna nutkavě, bez prožitku. Z dlouhodobého hlediska pro nás tato činnost nebo způsob jakým ji provádíme může být neužitečná či dokonce škodlivá.
O tom, zda jde u našeho ritualizovaného chování o zlozvyk rozhodujeme my- zpravidla proto, že se kvůli němu cítíme v nepohodě (stydíme se za to, máme strach z dlouhodobých důsledků, je nám líto jako to působí na ostatní nebo jsme smutní, že už to nefunguje tak jako dřív).