Dysfunkční copingové mody (strategie)

Copingové mody jsou ve Schématerapii souborem reakcí na aktivaci Schéma. Tento soubor může obsahovat myšlenky, pocity a chování.

Copingové mody (strategie) jsme si vyvinuli jako reakci na zraňující a zahlcující emocionální zkušenost prožívanou v důsledku určitého schéma. Jejich účelem je vyhnout se těmto nepříjemným emocím. Copingové mody mohou být v dětství velmi nápomocné, jelikož nám pomáhají zraňující situaci „přežít“. V dospělosti však tyto strategie mohou posilovat a upevňovat naše schéma.

Pro to, jaké strategie (mody) v situacích, kdy se aktivuje schéma, využíváme neexistují žádná pevná pravidla a náš výběr copingové strategie je závislý na našem vrozeném temperamentu, popřípadě na tom, jaké strategie využívali naši rodiče (a my je od nich odkoukali).
strategie
Využívání copingových strategií (modů) se také liší člověk od člověka. Dva lidé se stejným schéma mohou využívat stejné strategie a zároveň mohou situace řešit zcela jinak. Podobě mohou tyto dvě osoby využívat sice stejnou strategii (např. oba obranu), ale u každého z nich bude mít strategie jinou podobu.

Naše osobní copingové strategie se také mohou v průběhu času měnit navzdory tomu, že stále reagujeme na stejné schéma.

Obecně by se dalo říct, že v rámci Schématerapie rozlišujeme tři základní copingové mody (strategie), které se mohou manifestovat v různých podobách. Tyto mody se připodobňují bazálním reakcím na stres (útěk-útok- ustrnutí):
– Obránce (útěk)
– Hyperkompenzátor
(útok)
– Kapitulátor
(ustrnutí)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..